Czym to się je, czyli jakie sztućce i zastawy używać do konkretnych dań?
Zapraszasz gości na uroczystą kolację i nie chcesz popełnić żadnej gafy? A sen z powiek spędza Ci właściwe podanie przygotowanych potraw? Prawdą jest, że widząc różnego rodzaje widelce i widelczyki, łyżki oraz noże, można się pogubić i nie wiedzieć, do jakiej potrawy należy ich użyć. W większości domów używamy uniwersalnych sztućców, w skład których wchodzi nóż, widelec, łyżka i łyżeczka. Ale jeżeli chcielibyśmy postępować zgodnie z etykietą i podawać odpowiednie sztućce do odpowiedniego dania, to musielibyśmy mieć ich pełen stos. O ilości różnych sztućców możemy się przekonać, kiedy udamy się do renomowanej restauracji i obok talerza znajdziemy kilka sztuk łyżek, noży i widelców. W takim razie jakie sztućce rozróżniamy i co powinniśmy nimi konsumować?
Łyżki i łyżeczki
Ten rodzaj sztućców ma najwięcej odmian, dlatego też od niego postanowiliśmy rozpocząć. Każdy z nas doskonale zna łyżkę do zupy, która znajduje się w dosłownie każdej kuchni – bez wyjątku. Podobnie jest z łyżeczką deserową, która jest troszkę mniejsza i idealnie nadaje się do jedzenia przy jej pomocy ciast i innych deserów. Zazwyczaj ten rodzaj łyżeczki wykorzystujemy też do słodzenia oraz mieszkania kawy i herbaty. Pewnie niejedna osoba się teraz zdziwi, ale do tych czynności powinniśmy mieć aż trzy różne łyżeczki! Jedną do słodzenia, drugą do kawy, a jeszcze inną do herbaty. Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że jest najgłębsza ze wszystkich i ma prostokątny kształt. Łyżeczka do herbaty różni się od łyżeczki do kawy niewiele. Głównie tym, że ta do herbaty jest odrobinę szersza. Smakosze kawy, który lubią rytuały związane z piciem tego naparu i dużą wagę przyglądają do formy podania, mogą nabyć łyżeczkę dedykowaną konkretniej kawie. Do latte powinna być łyżeczka z długim trzonkiem, a do espresso bardzo mała… Pozostałe łyżki to te do sosów, dodatków takich jak ziemniaki czy sałatki oraz wazowe, służące do nalewania zup.
Rodzaje widelców i noży
Najpopularniejszy jest widelec obiadowy. Kolejne to widelczyki do ciast i deserów, które wielkością zbliżone są do deserowej łyżeczki i mają dwa lub trzy zęby. Jeżeli spotkamy się z widelcem, który ma trzy szeroko rozstawione zęby, to oznacza iż jest on przeznaczony do konsumowania ryb. Z kolei do przystawek podawane są widelce mniejsze od standardowych, które mają krótsze zęby. Są jeszcze widelce z zaokrągloną główką i nimi powinno się nabierać sałatki… Jak jest widelec, to musi być też nóż. Obiadowego nie trzeba nikomu opisywać, ponieważ wszyscy go mamy we własnej kuchni. Nóż w kształcie łopatki o tępym ostrzu, podajemy razem z rybą. Pozwala on sprawnie oddzielić ości, od części jadalnej. Pozostał jeszcze nóż o średniej wielkości, który jest mniejszy od obiadowego i przeznaczony jest do zimnych przystawek.
Jak prawidłowo serwować dania?
Przygotowując obiad złożony z dwóch dań, powinniśmy rozstawić na stole talerze obiadowe i postawić na nich mniejsze, na których można zjeść zimne przekąski. A co z talerzem na zupę? Jeżeli zamierzamy użyć wazy, z której każdy będzie sobie nalewał, to talerze powinniśmy rozdać dopiero wtedy, gdy waza będzie już na stole… Jeżeli chcemy, żeby zastawę mogła zmywać zmywarka gastronomiczna, wtedy wybierzmy porcelanę bez ozdób, które mogłyby się w trakcie takiego mycia zniszczyć.