Jak sprawić, by chleb nie spleśniał
Papier zamiast plastiku, zamrażanie zamiast chłodzenia i pudełka na chleb. Ujawniamy największe wskazówki dotyczące udanego przechowywania chleba, dzięki czemu można uzyskać jak najwięcej z ulubionego bochenka, unikając jednocześnie niechcianej pleśni i wilgoci.
Chlebaki są Twoimi przyjaciółmi
Chlebaki to świetny sposób na przechowywanie chleba, a także ciekawy sposób na dodanie stylu do kuchni. Mają w nich małe otwory, które pozwalają tylko na odrobinę powietrza do cyrkulacji, chroniąc chleb przed pleśnieniem.
Chlebak nie jest tylko dla wyglądu (chociaż niektóre z nich mogą zdecydowanie poprawić wygląd i samopoczucie w Twojej kuchni). Jest on również idealny do przechowywania chleba, aby zapobiec jego pleśnieniu. Po prostu włóż bochenek bezpośrednio do chlebaka, nie wkładając go wcześniej do papierowej lub plastikowej torby. Zajrzyj na stronę europ24.pl
Zamrażaj chleb
Zamrażanie chleba to najlepszy sposób na zachowanie chrupiącego bochenka na jak najdłuższy czas. Zawiń go szczelnie w torebkę do zamrażania, w całości, albo pokrojony w plastry.
Przechowuj w papierze, nigdy w plastiku
Świeży bochenek chleba jest najlepiej zjeść w ciągu dwóch do trzech dni. Jeśli planujesz zjeść go szybko, wtedy trzymanie go w papierowej torbie na ladzie jest dobrym posunięciem. Chociaż przechowywanie w plastiku wydaje się słusznym pomysłem, w rzeczywistości sprzyja to rozwojowi pleśni, w wyniku czego chleb psuje się znacznie szybciej.
Co się stanie, jeśli zjesz spleśniały chleb?
Nie powinieneś nawet wąchać pleśni na chlebie, ponieważ zarodniki mogą dostać się do Twojego nosa. Wdychanie zarodników jest szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na pleśń lub mających słaby układ odpornościowy.
Podsumowanie
Przy całej radości, jaką chleb wnosi na stół, ma on pewną istotną słabość: Krótki okres przydatności do spożycia. Jeśli nie martwisz się, że Twój ulubiony bochenek pokryje się pleśnią, martwisz się, że będzie czerstwy.
Niezależnie od tego, czy jest to chleb kupiony w sklepie, świeży z piekarni czy domowej roboty, zachowuje on świeżość dłużej, gdy znajduje się w stosunkowo szczelnym otoczeniu, ponieważ cyrkulacja powietrza przyspiesza proces czerstwienia.
Pleśń rozwija się w przewiewnych, ciepłych miejscach, więc poszukaj chłodnych, suchych miejsc, w których będziesz mógł przechowywać swój chleb. Najgorszym miejscem do przechowywania chleba jest górna część lodówki. Jest tam tak ciepło, że jakakolwiek wilgoć uwięziona w pojemniku lub torbie na chleb zacznie pomagać mu pleśnieć.