Jak zrobić domową kiełbasę?
Prawdziwym przysmakiem polskiej kuchni jest domowa, swojska kiełbasa. Cechuje ją niepowtarzalny smak, aromat i zapach. W niemal każdym sklepie dostępne są jej różne rodzaje, które przypominają tę domową, jednakże ich cena jest bardzo wysoka, a skład zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia.
Idealnym rozwiązaniem tego problemu, jest przyrządzenie pysznej kiełbasy we własnym domu. Najlepsza jest, gdy zrobimy ją z więcej niż jednego gatunku mięsa, na przykład z wieprzowiny z dodatkiem wołowiny lub dziczyzny. Poniżej podajemy łatwy przepis na prawdziwą, swojską kiełbasę.
Przed przygotowaniem domowej kiełbasy warto wiedzieć, co zrobić, by była idealna. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać proporcje mięs chudych i tłustych, ponieważ od nich zależy jak sucha będzie nasza kiełbasa.
Odpowiednia ilość tłuszczu pozwala otrzymać właściwie soczysty produkt, choć większości osób wydaje się, że szynki i wędliny powinny być jak najbardziej chude, zwłaszcza te przygotowane przez nas samych. Mięso, którego użyjemy do produkcji, nie może być zbyt chude. Jeżeli zdarzy się, że nie będzie w nim zbyt wiele tłustych części, to możemy dodać do niego zmielony, tłusty boczek lub podgardla. Ważne jest również, by podczas przygotowywania kiełbasy, dolać do masy mięsnej nieco wody.
Sam proces przygotowywania kiełbasy w domu nie jest skomplikowany. Wystarczy, że w domu będziemy mieli trochę sprzętu, takiego jak maszynka do mielenia mięsa oraz nasadka do nadziewania mięsa. Nie ma znaczenia czy maszynka będzie ręczna czy elektryczna. Jedyna różnica w tym przypadku jest taka, że przy tej pierwszej łatwiej kontrolować proces nadziewania kiełbasy.
Składniki
- 10 kg różnych mięs (np. 7 kg wieprzowiny lub mięsa z indyka oraz 3 kg wołowiny),
- paczka gorczycy,
- 5-6 ząbków polskiego czosnku,
- 2 łyżeczki cukru,
- 1 łyżeczka pieprzu,
- 3 łyżeczki słodkiej papryki,
- 0,5 litra przegotowanej, ostudzonej wody,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- jelita do nadziewania kiełbasy.
Przygotowanie
Na sitku o dużych oczkach należy zmielić mięso wieprzowe, a na małych oczkach wołowe lub z indyka. Dodać przyprawy, a następnie wodę i bardzo dobrze wymieszać wyrabiając masę. Pozostawić pod przykryciem na 2 godziny.
Napełnić masą jelita, a na końcach zawiązać sznurki. Jeżeli chcemy zjeść białą kiełbasę, można jedynie z masy uformować wałeczki z mięsa, zawinąć je w folię spożywczą lub włożyć do osłonek i już będzie gotowa. Wystarczy przed podaniem ją ugotować na prze przez 30 minut lub upiec.
Natomiast, jeżeli wędzoną na ciepło, to należy przygotować wędzarnię, dobrze ją rozgrzać i wsadzić do niej kiełbasy. Najlepiej smakuje na drewnie z drzew liściastych i owocowych. Wystarczy, że będzie tam przebywała przez 3-4 godziny. Po wyjęciu z wędzarni, należy ją sparzyć w gorącej wodzie. Ewentualnie można ją też uwędzić na zimo, dzięki czemu dłużej zachowa swoją świeżość, jednakże proces ten jest bardziej czasochłonny, bo zajmuje kilka dni.
Kiełbasę możemy też doprawić bardziej pikantnie, dodając ostrej papryki, majeranku, rozmarynu, jagód jałowca czy więcej czosnku. To od nas zależy, jakie proporcje przypraw chcemy zachować.