Jakie produkty zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci?
Opinia, że bakalie to najzdrowsza przekąska, jaką w swej dobroci zesłała ludziom natura, jest obecnie swego rodzaju truizmem. Podobnie jak i to, że wśród nich na szczególną uwagę zasługują różnego rodzaju orzechy. Warto jednak bliżej zorientować się, dlaczego dietetycy radzą wszystkim, którzy dbają o własne zdrowie, zamienić codzienną dawkę słodyczy właśnie na przynajmniej jedną garść orzechów i migdałów.
Niepozorne bomby odżywcze
W drobnych, twardych kuleczkach orzeszków laskowych, podłużnych formach migdałów i orzeszków piniowych i pistacjowych, a także nieregularnych kształtach orzechów włoskich, kryje się niezwykłe bogactwo bardzo cennych związków odżywczych, bez których ludzki organizm nie może funkcjonować należycie sprawnie. Najważniejsze wśród nich są nienasycone kwasy tłuszczowe, chroniące układ sercowo-naczyniowy – przez to, że zapobiegają zakrzepom krwi i obniżają poziom złego cholesterolu, minimalizują między innymi ryzyko wystąpienia zawału serca. Inne ważne mikroelementy zawarte w orzechach i migdałach to białka i aminokwasy, błonnik, pierwiastki (żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez, cynk, sód) i witaminy (B i E). Osoby regularnie jedzące te niepozorne przysmaki mają więc nie tylko zdrowe serce, ale i sprawniej działający układ nerwowy, są też mniej narażone na doznanie udaru mózgu czy zachorowanie na cukrzycę.
Prewencyjna walka z rakiem
Na tej imponującej liście korzyści nie kończy się jednak zakres zalet wynikających z jedzenia chrupiących bakalii. Zawierają one bowiem także naturalne antyoksydanty, czyli związki zapobiegające zachodzeniu potencjalnie niebezpiecznych przemian komórkowych. Wskutek tego jedzenie orzechów i migdałów można postrzegać także jako element profilaktyki chorób nowotworowych. Warto jednak wiedzieć, że antyoksydanty mogą znikać z tych naturalnych przysmaków podczas pieczenia lub prażenia – dlatego lepiej nie szukać zbyt wymyślnych przepisów lub uatrakcyjnianych w ten sposób produktów, tylko sięgać po naturalne, surowe orzechy i migdały.