Pączki jak marzenie

Pączki stanowią niewątpliwie jeden z najbardziej znanych wyrobów cukierniczych. Wystarczy spojrzeć na zawartość półek sklepowych w dniu tłustego czwartku, żeby zauważyć, jak ten słodki przysmak jest bardzo popularny w Polsce.

Może to się wydać niezwykłe, ale tradycja wypiekania pączków sięga aż do czasów starożytnego Rzymu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że początkowo danie nie było wcale słodkie, ale najczęściej nadziewane słoniną.

W dzisiejszych czasach ciężko byłoby sobie wyobrazić tego typu pączek, chociaż w wielu piekarniach znajdujemy ten przysmak w wielu różnorodnych, nieraz bardzo dziwacznych odsłonach. Pączki z reguły bywają okrągłe, z czym wiąże się pewna legenda o piekarzu, który bardzo chciał pójść do wojska, ale kiepski stan zdrowia mu na to nie pozwalał.

Mężczyzna trafił do wojskowej kuchni, co w pewnym stopniu zaspokoiło jego pragnienie, a na znak wdzięczności zaczął wyrabiać ciasto w kształcie przypominającym kulę armatnią. Ta żartobliwa opowieść nie uchroniła jednak pączków przed znaczącymi zmianami w sposobie ich wyrabiania, dzięki czemu nieraz natykamy się na specyficzne kształty i rodzaje tego przysmaku.

Jaki rodzaj pączka jest najlepszy?

Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Niemal wszystkie pączki, które nie są robione przez tego samego kucharza, różnią się od siebie w smaku. Nie wynika to jedynie z ilości dobieranych składników, ale w szczególności z zastosowania innego rodzaju nadzienia.

Wiele osób gustuje w tradycyjnych pączkach, czyli tych nadziewanych marmoladą, dżemem lub świeżymi owocami. Istnieją jednak inne rodzaje pączków, takie jak chociażby zawierające budyń, ajerkoniak lub czekoladę. Odważne osoby mogą poszukać bardziej “odjechanych” pączków. Obecnie w Stanach Zjednoczony ogromną popularnością cieszą się pączki nadziewane lodami.

Może wydać się to niewiarygodne, ale cukiernicy sprzedają ciepłe ciasto, które na bieżąco napełniają mrożonymi lodami. Znacząca różnica w smaku pączków nie wynika jedynie z użytego nadzienia – duży wpływ na ich smak mają również składniki, z których wykonane jest ciasto. Poza klasycznymi wyrobami opartymi na mące i drożdżach istnieją również pączki twarogowe lub ziemniaczane – nie trudno zgadnąć, jakich podstawowych składników używa się do ich przygotowania.

W jaki sposób samemu usmażyć pączki?

Nie każda osoba lubi jeść wyroby cukiernicze pochodzące z piekarni. Wiele osób odnajdują większą przyjemność we własnoręcznemu wyrabianiu pączków, co wbrew pozorom nie jest wcale trudnym zadaniem. Przepisy, które można znaleźć w licznych książkach kucharskich lub na stronach internetowych, krok po kroku opisują, w jaki sposób przygotować pączki. Oczywiście istnieją również bardziej zaawansowane przepisy, których zawiłość wynika z użycia innych składników oraz skomplikowanego procesu ich dodawania.

Decydując się jednak na proste i klasyczne pączki, bez problemu poradzimy sobie z ich przygotowaniem. Należy pamiętać, że pączki najlepiej smakują zaraz po usmażeniu, kiedy nadal są ciepłe, miękkie i świeże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *