Rodzaje Yerba Mate – poznaj najsłynniejsze gatunki

mate

Paragwajska herbata Yerba Mate to napój o silnym działaniu pobudzającym i licznych właściwościach leczniczych. Słynna Yerba występuje pod wieloma postaciami – które z dostępnych na rynku są najbardziej popularne? We współpracy z Yerba Mate Store przedstawiamy najsłynniejsze gatunki Yerba Mate oraz rodzaje Yerby, które można spotkać w największej ilości polskich sklepów stacjonarnych i internetowych.

Popularne gatunki Yerba Mate

Na rynku dostępne są różne rodzaje Yerba Mate. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się jednak te, które uznawane są na za klasyczne i uniwersalne – odpowiadające zarówno osobom zaczynającym przygodę z Yerbą, jak i zaawansowanym mateistom.

Klasyczna Yerba Mate…

… czyli susz z ostrokrzewu paragwajskiego pozbawiony dodatków i aromatów, to Yerba przeznaczona do codziennego spożywania. Jej właściwości i walory smakowe zależą w dużej mierze od struktury suszu (na rynku można spotkać Yerby w postaci sproszkowanej lub liściastej czy też liściastej z patyczkami), a także obszaru uprawy ostrokrzewu oraz sposobu jego suszenia i pakowania. Klasyczną Yerbę zaparza się w tradycyjny sposób – ciepłą, ale nie wrzącą wodą, w charakterystycznym naczyniu z tykwy, drewna lub ceramiki z rurką zwaną bombillą. Co bardzo ważne, tę samą dawkę suszu można zalewać kilka razy. Yerba w takiej postaci ma typowy, charakterystyczny smak i lekko zielonkawy kolor i jest zdecydowanie najpopularniejsza wśród mateistów. Jeśli chodzi o rodzaje Yerba Mate klasycznej, największą popularnością cieszy się zdecydowanie Amanda, czyli Yerba o stosunkowo łagodnym i przyjemnym smaku oraz średniej mocy, pochodząca z Misiones w Argentynie. Poza Amandą, mateiści cenią sobie także Yerby Rosamonte leżakujące w otoczeniu drzew różanych oraz produkty Union, Cruz de Malta czy Canarias.

Rodzaje Yerba Mate – napój w innych postaciach

Na rynku Yerba Mate można także spotkać wiele herbat z dodatkami ziołowymi czy owocowymi, jak również typu instant, przypominających z wyglądu herbaty rozpuszczalne. Oczywiście, wśród takich wyrobów, można wymienić kilka szczególnie popularnych.

Popularne gatunki specjalne

Polscy i zagraniczni mateiści przepadają między innymi za Yerba Mate CBSe – firma oferuje susz paragwajski aromatyzowany owocami o bardzo przyjemnych walorach smakowych, polecany początkującym oraz dzieciom. Yerba Mate od argentyńskiego CBSe smakuje równie dobrze na ciepło, co na zimno, a zatem nadaje się do przygotowywania orzeźwiającej Yerby terere. Wymieniając gatunki Yerba Mate nie sposób pominąć tych ziołowych. Wśród Yerb z dodatkami ziołowymi zdecydowanie warto polecić na przykład popularną Cachamatę, łagodzącą objawy niestrawności czy leczącą dolegliwości żołądkowe. Ta przyjemna w smaku Yerba Mate z dodatkiem mięty i rumianku ma niesamowicie hipnotyzujący aromat i wielu zwolenników. Yerba Yerbie nierówna, co potwierdza fakt, że na rynku oferowane są różne rodzaje Yerba Mate. Herbata ta sprzedawana jest zarówno pod postacią suszu, jak i granulatu czy suszu aromatyzowanego lub wzbogaconego dodatkami ziołowymi czy owocowymi. W kalejdoskopie Yerb każdy znajdzie napój odpowiedni dla siebie. Duży wybór Yerba Mate oferuje sklep internetowy Yerba Mate Store, we współpracy z którym powstał ten artykuł.

4.6/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.