Rola chromu w organizmie człowieka: znaczenie dla zdrowia i odchudzania

Organizm człowieka składa się z około 63 procent wody, 22 procent białka, 13 procent tłuszczu i  2 procent składników mineralnych i witamin. Każda cząsteczka pochodzi z tego co zjemy lub wypijemy, dlatego jedzenie pokarmu najwyższej jakości w odpowiednich ilościach pomaga osiągać zdrowie i witalność oraz chroni od chorób. Do normalnego funkcjonowania organizmu niezbędna jest zawartość w spożywanym pokarmie niewielkich ilości chromu. Jest to pierwiastek o niewielkim dobowym zapotrzebowaniu, zaledwie 0,05- 0,2 mg dziennie dla osoby dorosłej. Mimo tego, że chrom jest jednym z mikroelementów, jego rola w organizmie jest bardzo duża.

Chrom jest niezwykle ważny w odchudzaniu zwłaszcza w połączeniu z właściwą dietą i określoną aktywnością fizyczną. Jest on wykorzystywany w pozbywaniu się nadwagi bowiem  przyśpiesza spalanie tłuszczów i  reguluje poziom cukru we krwi, dlatego wyraźnie zmniejsza apetyt, w tym także na słodycze i hamuje napady wilczego głodu. W odchudzaniu stosuje się chrom po to, aby zwiększyć masę mięśniową i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. W regulacji poziomu glukozy we krwi pierwiastek ten jest  niezbędny, po to, aby hormon trzustki, insulina umożliwiła pobieranie glukozy przez komórki naszego organizmu. Okazuje się że chrom jest częścią składową  czynnika tolerancji glukozy stąd takie jego działanie. Jest to niezwykle ważne dla osób z cukrzycą zwłaszcza typu II bowiem regulując poziom cukru we krwi zmniejsza ryzyko zawału serca. Chrom przyśpiesza spalanie tłuszczów przez komórki naszego organizmu a więc ułatwia pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i umożliwia utrzymanie właściwej figury, zapobiega nadwadze. Trzeba pamiętać przy tym o właściwej diecie opartej na dużych ilościach świeżych warzyw i owoców a eliminacji cukrów. Równocześnie  chrom umożliwia  utrzymanie we krwi określonego poziomu dobrego i złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, oraz łagodzi bóle głowy i uspokaja. Dzięki temu może być stosowany w terapii depresji.

Stosowanie zróżnicowanej diety w odżywianiu umożliwia pokrywanie dobowego zapotrzebowania na chrom. Jego najlepszym źródłem są drożdże, gruboziarniste kasze oraz pełnoziarniste pieczywo i chude mięso. Oprócz tego jest go dużo w ziemniakach, groszku zielonym, brokułach i zielonej papryce. Jego dobrym źródłem w codziennym żywieniu mogą być też jajka, ser żółty oraz jabłka. Chociaż dobowe zapotrzebowanie na chrom jest niewielkie należy pamiętać że rośnie ono w przypadku osób uprawiających sport, pracujących fizycznie oraz będących na diecie wysokocukrowej. Osoby które odchudzają się oraz nadużywają alkoholu są najbardziej narażone na niedobór tego pierwiastka. Problem dotyczy też osób z chorobami nerek i układu pokarmowego utrudniającymi  wchłanianie chromu, którego i tak organizm przyswaja niewiele. Najkorzystniejszą w przyswajaniu jest postać organiczna chromu.

Jeżeli  dotyczą nas częste bóle głowy, drażliwość, lęki oraz zmęczenie, a także zimne ręce i nadmierne pragnienie, możemy podejrzewać niedobory chromu w organizmie. Przy tym pojawiają się problemy z utrzymaniem poziomu glukozy i cholesterolu, który jest za wysoki. Wystarczy wtedy wprowadzić do diety większą ilość produktów zawierających chrom. Nie wolno jednak  przesadzać z jego ilością, przyjmowaną zwłaszcza w postaci suplementów diety, bowiem mogą pojawić się niepożądane objawy w postaci zmian skórnych i nudności.

Chociaż chrom jest jednym z mniej znanych mikroelementów, jego rola w naszym organizmie jest nieoceniona. Właściwe spożycie chromu może pomóc w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom przewlekłym, w tym cukrzycy typu 2, choroby sercowo-naczyniowej i otyłości. Nie tylko reguluje poziom cukru we krwi, ale również wpływa na metabolizm tłuszczów i białek.

Chrom to nie tylko nasz sprzymierzeniec w walce z nadwagą. Pierwiastek ten wpływa również na nasz nastrój. Badania wykazały, że osoby z niedoborem chromu często cierpią na zmęczenie, drażliwość i depresję. W rzeczywistości chrom jest często stosowany w leczeniu depresji.

Pomimo jego wielu korzyści, niedobory chromu są coraz częstsze. Wynika to z faktu, że wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości produktów bogatych w chrom, takich jak pieczywo pełnoziarniste, chude mięso czy brokuły. Dodatkowo, osoby z nadwagą, nadużywające alkoholu, osoby na diecie wysokocukrowej, uprawiające sport oraz pracujące fizycznie są szczególnie narażone na niedobór tego pierwiastka.

Zmiany w diecie są zwykle wystarczające, aby pokryć nasze codzienne zapotrzebowanie na chrom. Jeśli jednak mamy problemy z utrzymaniem poziomu glukozy we krwi, cierpimy na częste bóle głowy, drażliwość, lęki czy też zimne ręce i nadmierne pragnienie, powinniśmy rozważyć dodatkowe suplementowanie chromu. Pamiętajmy jednak, aby to robić pod kontrolą lekarza lub dietetyka, gdyż nadmierne dawki chromu mogą prowadzić do niepożądanych objawów, takich jak zmiany skórne czy nudności.

Oczywiście, zawsze najzdrowszą i najskuteczniejszą drogą jest zrównoważona, różnorodna dieta, która zapewni nam wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Pamiętajmy, że zdrowa dieta to podstawa naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

4.5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.