Spokojnie mój żołądku

Myśląc o jedzeniu i diecie, zwykle zastanawiamy się nad tym, co i w jakich ilościach jeść. Niestety ludzie rzadko zwracają uwagę, że równie istotny jest sposób, w jaki jemy. Gdy spożywamy pokarmy zbyt szybko, narażamy się na dolegliwości żołądkowe oraz różnego rodzaju zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

W czasach, gdy stres towarzyszy nam niemal każdego dnia, o wiele trudniej przyzwyczaić się do właściwego sposobu odżywania. A jednak należy starać się to robić. Oto kilka porad, dotyczących najwłaściwszego sposobu odżywiania.

Nie za szybko!

Tę poradę można uznać za podstawową. Jedząc za szybko, sprawiamy, że nasz żołądek musi zwiększyć swoją pracę, trawiąc. Trafiają do niego powiem nienależycie przeżute kawałki jedzenia, które dłużej w nim zalegają. Przez to czujemy nieprzyjemne uczucie „pełnego” żołądka oraz zmęczenie. Może towarzyszyć temu także ból. Osoby, które i tak już cierpią na nerwicę, zwłaszcza nerwicę żołądka, tym bardziej muszą jeść wolno, by nie dostarczać organizmowi ciężkostrawnego materiału. Jedzenie oraz stan umysłowy są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli pacjent choruje na depresję, może się zdarzyć, że niewiele je. Problemy z apetytem mogą spotkać każdego z nas. Najgorszym, co można zrobić, to po dłuższej przerwie od sycących posiłków, zjeść coś „na szybko”. Możemy wtedy narazić swój żołądek na ból. Zaburzenia natury psychologicznej prowadzą czasem także do odwrotnych problemów z jedzeniem: jemy za dużo i robimy to bardzo szybko. Wtedy skacze nasza waga, a żołądek nabawia się problemów.

Powolne jedzenie stało się tak istotne, że powstała nawet organizacja o nazwie Slow Food. Jest ona swego rodzaju kontrą w stosunku do tak zwanych fast foodów. Warto tu wspomnieć, że osoby odchudzające się, tym bardziej powinny jeść wolno. Dlaczego? Wytłumaczenie jest bardzo proste. Otóż, ludzki mózg potrzebuje trochę czasu, by wysłać ciału sygnał, iż zostało nasycone. Jedząc wolniej, zjemy więc mniej, bo sygnał dotrze do nas jeszcze nim sięgniemy po dokładkę.

Zioła na żołądek

Gdy nasz żołądek cierpi z powodu nerwicy czy niewłaściwej diety, warto go wspomóc. Przydadzą się do tego odpowiednie zioła. Nieoceniony jest koper czy dziurawiec. Dzięki rozkurczającym właściwościom, sprawiają one, że już po wypiciu filiżanki możemy poczuć się lepiej. Warto też wyposażyć domową apteczkę w miętę, jałowiec oraz rozmaryn. Naturalnie używając ziół przez dłuższy czas należy poinformować o tym lekarza.

Poszukaj przyczyny

Zmieniłeś dietę, jesz wolniej, pijesz ziołowe specyfiki, ale twój żołądek nadal nie daje ci spokoju? Może być to objawem różnych dolegliwości, tak fizycznych, jak i psychologicznych. Dyskomfort mogą powodować wrzody, a te, gdy pękną, okazują się niebezpieczne. Należy więc poddać się badaniom, by wykluczyć je jako przyczynę dolegliwości. Czasami, jak już wspomniano wcześniej, przyczyna leży w stanie psychologicznym. Nerwica żołądka to zaburzenie, które daje objawy na polu fizjologicznym, choć jej przyczyny tkwią często w problemach „duszy”, a nie ciała.

Nawet, jeśli nie mamy żadnych problemów żołądkowych, a jemy zbyt szybko, warto zadbać o to, by nasz żołądek był spokojny i wziąć sobie do serca powyższe porady.

4.5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *