Sztuka nawadniania – co i jak?

Nikt z nas nie ma wątpliwości, że woda jest potrzebna do życia każdemu człowiekowi. Odpowiednio nawodniony organizm odwdzięcza nam się wieloma korzyściami:

  • Nasza skóra jest jędrna i nawilżona, właściwie nie potrzebuje dodatkowych balsamów
  • Metabolizm zaczyna przyspieszać, co jest szczególnie przydatne kiedy chcemy schudnąć
  • Organizm lepiej regeneruje się w trakcie snu, a co za tym idzie – w ciągu dnia mamy wiele energii

A jak właściwie nawodnić organizm?

  • Przede wszystkim należy unikać wypijania całego naszego zapotrzebowania na wodę w jednej chwili – wtedy traci to sens. Najlepiej wypijać małe porcje wody w ciągu dnia – zaczynając od tej od razu po obudzenia. Dobrze też nosić wodę ze sobą do pracy, szkoły… Jeśli nie lubisz smaku zwykłej wody mineralnej możesz dodać do niej plasterki cytryny.
  • W zależności od naszej wagi, wzrostu, oraz aktywności fizycznej powinniśmy wypijać mniej więcej od 1,5 do nawet 3 litrów dziennie! Dla początkującej osoby wydaje się to ogromną ilościach, ale po dłuższym czasie staje się to rutyną.

Większość z nas niestety jest odwodniona. Ludzie często zamiast wody wybierają napoje gazowane, herbatę, kawę… A nie należy zapominać o to, że nasze ciało składa się mniej więcej w 60% właśnie z wody!

Co zrobić, aby nie zapominać pić wody w ciągu dnia?

  • Zawsze w domu mniej odpowiedni zapas wody. Jedna butelka 1,5l kupowana na dzień to za mało. Dla 4-osobowej rodziny powinieneś kupować i zużywać co najmniej zgrzewkę wody! Szczególnie jeśli masz dzieci – o ich nawodnienie powinieneś dbać szczególnie bardzo, nie zapominaj dawać im butelki wody do szkoły, sok tego nie zastąpi.
  • Ustaw sobie przypomnienie w telefonie – wiele aplikacji oferuje regularne wysyłanie powiadomień. Zainstaluj jedną z nim i ustaw przypomnienie o nawodnieniu co około pół godziny. Po jakimś czasie w ogóle nie będziesz ich potrzebował.
  • Picie wody powinno być dla Ciebie codziennością, właściwie nie powinieneś się nad tym zastanawiać. Nigdy nie dopuszczaj do uczucia pragnienia, odwodnienie to bardzo niebezpieczny stan organizmu!
4.4/5 - (11 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.