Dieta Sportowca – Dieta indywidualna

bieganie

Każdy wie, że w dobie coraz gorszej jakości pożywienia, należy wybierać zdrowe produkty. To niezwykle istotne w czasach, gdy zewsząd oferowane są nam fast foody.

Pokusa to jedno, ale zbilansowana dieta to całkiem co innego i każdy sportowiec powinien postawić na fachowe usługi dietetyka. Jeśli myślisz, że w tym aspekcie istnieją rozwiązania uniwersalne mylisz się. Przekonamy Cię, że tylko dieta indywidualna jest wartościowa i przynosi wymagane efekty.

Dlaczego dieta indywidualna jest najlepsza?

Ludzie są różni i każdy ma indywidualne cechy, które odróżniają go od reszty. Różne są także ich potrzeby oraz styl życia.

W funkcjonowaniu sportowca liczy się przede wszystkim dobra dieta, dopasowana do jego wagi, cech fizycznych oraz uprawianego sportu. Inaczej odżywia się piłkarz, a inaczej skoczek narciarski, czy kolarz.

Jeszcze inne zapotrzebowanie ukazuje osoba trenująca na siłowni, która musi zbudować masę mięśniową. Poza samym pożywieniem, w menu sportowców powinna pojawić się także odpowiednia suplementacja. U osób które dużo biegają, zapotrzebowanie na elektrolity, witaminy, minerały jest zdecydowanie większe.

Kluczowe jest także odpowiednie nawadnianie. Dobranie odpowiedniej diety wymaga doświadczenia i wiedzy o funkcjonowaniu organizmu człowieka. Z tego względu nie warto tu oszczędzać, a tym bardziej próbować samodzielnie ułożyć dietę bez odpowiedniego rozeznania.

Nie warto także stawiać na diety uniwersalne, bo jak wiadomo, jak coś jest do wszystkiego, jest także do niczego. Odpowiednia dieta jest budowana na podstawie indeksu BMI oraz opisanych powyżej składowych.

Do kogo zgłosić się po pomoc?

Najlepiej znajdź dietetyka lub klub sportowy, który oferuje takie usługi. Ćwicząc na siłowni warto zgłosić się do osoby, która osiąga dobre rezultaty i ma odpowiednie zaplecze.

Warto jednak uważać, ponieważ w internecie znajdziemy wiele oszustów, którzy próbują na siłę wcisnąć nieskuteczny produkt. Pamiętaj aby sprawdzić opinie i dokładnie przemyśleć transakcje z osobą proponującą dietę.

Pewną pomocą są tylko osoby, które mają wykształcenie wyższe dietetyczne, ale nawet one mogą ustępować wiedzą domorosłym dietetykom. Najlepiej zaufaj specjalistom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *