Chłodnik na trzy sposoby – znajdź swój ulubiony
Lekkie, orzeźwiające i wyjątkowo smaczne – te trzy cechy sprawiają, że chłodniki cieszą się dużą popularnością niemal na każdym kontynencie. Przygotowane z ulubionych warzyw lub owoców sezonowych doskonale chłodzą w upalne dni. Który chłodnik będzie twoim ulubionym?
Klasyczny chłodnik litewski
Jak sama nazwa wskazuje, chłodnik jest rodzajem zupy podawanej na zimno (temperatura powinna mierzyć około 14°C). Jej bazą są drobno poszatkowane lub zmiksowane na krem owoce albo warzywa. W tradycyjnej kuchni polskiej największą popularnością cieszy się chłodnik litewski, którego bazę stanowi botwina zmieszana z kwaśnym mlekiem lub śmietaną. W zależności od regionu w chłodniku może się także znaleźć surowy ogórek, jajka na twardo, koperek, szczaw, rzodkiewka albo szczypior. Swoją nazwę chłodnik litewski zawdzięcza temu, że popularność zyskał w tym samym czasie zarówno w Polsce, jak i u naszych sąsiadów.
Przygotowując tę pyszną zupę, należy pamiętać, by obrane buraczki pokroić w dość drobną kostkę, a liście i łodygi dokładnie posiekać. Po ugotowaniu w wodzie z dodatkiem przypraw i soku cytrynowego wywar należy wystudzić i tuż przed podaniem uzupełnić kwaśnym mlekiem oraz drobno pokrojonymi surowymi warzywami. Gotowy chłodnik dekorujemy połówką jajka ugotowanego na twardo i świeżym koperkiem bądź plastrami rzodkiewki.
Pyszne chłodniki warzywne
Większość warzyw świetnie nadaje się na przygotowanie orzeźwiającego chłodnika. Subtelnym smakiem zaskakuje błyskawiczna zupa z ogórków gruntowych, startych na grubych oczkach, której przyrządzenie zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Za jej wyśmienity smak odpowiadają świeże, jędrne ogórki, ząbek czosnku, siekana zielenina i bardzo zimny kefir. Doskonałym dodatkiem do tej potrawy są ugotowane i okraszone masłem młodziutkie ziemniaki. Chłodniki ogórkowe i pomidorowe nie wymagają gotowania, dlatego ich przyrządzenie jest niezwykle proste i niezbyt czasochłonne.
W upalne dni warto uzupełnić niedobór minerałów pysznym gazpacho – aromatycznym chłodnikiem rodem ze słonecznej Hiszpanii. Ta wyjątkowa potrawa na bazie dojrzałych pomidorów, czerwonej papryki, świeżego ogórka oraz cebuli i czosnku nie ma sobie równych. Doskonale odświeża, przynosi miłe ochłodzenie i smakuje wybornie. Gotową zupę zazwyczaj serwuje się z różnymi dodatkami, umieszczanymi na osobnych talerzykach, np. kawałkami świeżego pieczywa, jajkami, suszoną szynką czy oliwkami. Wierzch gazpacho warto skropić aromatyczną oliwą i udekorować pokrojonymi w kostkę warzywami.
Orzeźwiające chłodniki owocowe
Smak wiśni wielu z nas kojarzy się z latem i dzieciństwem. Te wyjątkowe owoce są wręcz stworzone do przygotowania z nich fenomenalnego chłodnika. Wiśnie zagotowane wraz z aromatycznymi przyprawami (goździki, cynamon) i cukrem (świetnie się sprawdzi drobny Cukier wanilinowy WINIARY) tworzą znakomitą bazę do orzeźwiającej zupy. Wystarczy je jedynie ostudzić, zblendować i na koniec połączyć z zimnym jogurtem. W bardzo podobny sposób można przyrządzić delikatny chłodnik jagodowy lub brzoskwiniowy.
W upalne dni nasi milusińscy chętnie rozsmakują się w lekkiej zupie truskawkowej, wyróżniającej się pięknym, intensywnie czerwonym kolorem i zagęszczonej aromatycznym kisielem. Przygotowanie potrawy zajmuje dosłownie chwilkę, lecz trzeba się uzbroić w nieco cierpliwości podczas czekania, aż chłodnik osiągnie odpowiednio niską temperaturę. Gotowa potrawa najlepiej smakuje z odrobiną ulubionego makaronu, np. kokardek, małych gwiazdek bądź kolanek.