Czym charakteryzuje się dieta wegańska?

Dieta wegańska w ostatnim czasie stała się bardzo popularna, ponieważ wielu osobom zależy na tym, aby odżywiać się w bardzo zdrowy sposób. Dzięki takiej diecie można uniknąć zachorowania na wiele bardzo poważnych chorób, ponieważ organizm otrzymuje wyłącznie wartościowe składniki odżywcze. Czym jednak charakteryzuje się dieta wegańska?

Dieta wegańska wyklucza spożywanie mięsa

W diecie wegańskiej podobnie zresztą jak w diecie wegetariańskiej wykluczone jest spożywanie mięsa, jednak niezwykle ważne jest również to, iż zabronione jest również spożywanie wszystkich odzwierzęcych produktów. Czego zatem nie można jeść? Dieta wegańska oprócz mięsa wyklucza również spożywanie nabiału, jajek, miodu oraz sera. Warto przy tym podkreślić fakt, iż w wielu gotowych produktach spożywczych mogą znajdować się śladowe ilości tych składników, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby dokładnie czytać etykiety.

Warzywa, owoce i suplementy

W diecie wegańskiej dominuje spożywanie owoców i warzyw pod różnymi postaciami. Dzięki tym produktom organizm otrzyma niemal wszystkie cenne dla zdrowia substancje odżywcze. Z warzyw można przygotowywać pyszne zupy, sałatki oraz soki. Z kolei owoce mogą posłużyć do przygotowania pysznych deserów oraz koktajli. Niestety dieta wegańska nie dostarcza praktycznie bardzo ważnej dla organizmu witaminy B12, która znajduje się wyłącznie produktach zwierzęcych. Z tego też względu konieczna jest suplementacja tej witaminy, aby organizm mógł w prawidłowy sposób funkcjonować.

Zamienniki

Niektóre osoby nie wyobrażają sobie rezygnacji np. z jajecznicy lub mleka, jednak warto wiedzieć o tym, iż na rynku dostępne są idealne zamienniki tych produktów. Jajecznicę można przygotować np. z tofu, natomiast jeśli chodzi o mleko to, zamiast krowiego można zdecydować się na bardzo zdrowe mleko roślinne, przygotowywane z migdałów, płatków owsianych lub wiórek kokosowych. Jeśli chodzi natomiast o wędliny lub sery, to w sklepach można bez problemu zakupić ich wegańskie odpowiedniki, które smakują niemal identycznie.

4.8/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.