Sałatka z czerwonej kapusty – Kilka praktycznych porad
Często goszcząca na polskim stole czerwona kapusta jest nie tylko pyszna, ale ma również bardzo wiele prozdrowotnych właściwości.
Kapusta czerwona dodatkowo łączy zalety czerwonych warzyw, które są naturalnym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią nasz organizm przed nowotworami i powstrzymują starzenie się organizmu. Naturalny barwnik -antocyjan pomaga we wchłanianiu witaminy C, wzmacnia układ odpornościowy i działa łagodząco na objawy alergii. Kapusta reguluje również poziom cholesterolu i pomaga w wydalaniu tłuszczu z organizmu. Ma, więc działanie odchudzające i polepszające ogólną kondycję naszego ciała. To bardzo dobre źródło minerałów takich jak potas, sód, cynk, wapń, magnez, siarka, cynk, chlor, karoteny czy fluor, a przy tym zawiera witaminy z grupy E, K, B1, B2, B6 i C. Jest to też produkt niskokaloryczny. Kapusta czerwona dobrze wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci, zapobiega również powstawaniu anemii. Powinna być stałym elementem naszego jadłospisu. Najłatwiej włączyć ją w formie surówek i sałatek.
- Surówka z czerwonej kapusty z dodatkiem marchewki. To pyszna obiadowa mieszanka, którą można również dodawać do burgerów czy hot dogów. Do jej wykonania potrzeba ¼ główki kapusty, cebulę, marchewkę, pół jabłka, oraz łyżeczkę soku z cytryny (lub octu np. z czerwonego wina), odrobinę oliwy i sól z pieprzem do smaku. Kapustę szatkujemy i ugniatamy, aby zmiękła. Do niej dodajemy pokrojoną w kosteczkę cebulę, starta marchewkę i jabłko. Dokładnie mieszamy i zalewamy mieszanką cytryny, oliwy i soli z pieprzem. Odstawiamy na 15 minut. Jeżeli nie lubimy marchewki możemy ją pominąć, jeżeli zależy nam na bardzo miękkiej kapuście można ją po pokrojeniu podgotować przez 3 min i dokładnie odsączyć.
- Do surówki możemy też dodać czerwoną cebulę zamiast białej i np. sporą ilość pietruszki do smaku. Możemy też wykonać szybki dressing na bazie octu balsamicznego, soku z cytryny, oliwy i oregano.
- Czerwona kapusta świetnie też zastąpi białą kapustę w popularnym colesławie. Poszatkowaną i odciśniętą kapustę odstawiamy na kwadrans. Dodajemy startą cebulę i marchewkę całość zalewamy sosem z majonezu, odrobiny mleka, octu, cukru (najlepiej brązowy, bądź ksylitol) i pieprzu. Odstawiamy na minimum godzinę.